Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Švédsko 2013

Švédsko 2013
Naše téměř dvouměsíšní putování po Švédsku započalo 7. července. Na poslední chvíli jsme se rozhodli necestovat přes Dánsko, ale trajektem z Německa, což znamenalo nejen poloviční vzdálenost ale i poloviční čas strávený v autě. Při více než šestihodinové cestě na trajektu jsme si odpočinuli a jistě i pro Disníka s Lizzie to bylo o mnoho pohodlnější. Samozřejmě jsem si předem zjistila, že psi nebudou muset zůstat zavření v autě (jak tomu bylo při cestě z Anglie) a budou moci s námi zůstat po celou dobu plavby na palubě. Dokonce nemuseli mít ani náhubky, což bylo více než příjemným překvapením.
Bydleli jsme byli na farmě v blízkosti města Anderslov v podkrovním apartmánu, odkud jsme měli výhled na Disneyho s Lizzie, kteří byli "ubytovaní" venku. Jessica Persson je zároveň i chovatelkou pyrenejských horských psů (CHS Joquibaz), náš nedaleký soused také vlastnil smečku pyrenejů. Jednoduše pyrenejský ráj!
Prvních 14 dní jsme věnovali výletům po okolí. Viděli jsme nespočet parků, kterými jsou především větší města doslova přeplněna (v dobrém slova smyslu), jezera, zámky, historická cetra měst, pláže, moře,.. Pozoruhudné pro nás byla četnost cyklistů, "zaparkovaná" kola byla všudypřítomná..
Druhý víkend jsme vyrazli do asi 200km vzdáleného města Tvaaker, kde se konala mezinárodní výstava psů. Pyrenejší horští psi byli posuzováni jako první, bohužel kvůli velkým frontám jsme nestihli začátek posuzování. Ve třídě šampionů se předvedli dva jedinci, jedním z nich byl impozantní pes Peikko (Chenespace Roi Pour Vi´Skaly´s), který mi naprosto učaroval - výraz, stavba těla, pohyb. Byla jsem přibližně na 70-80 výstavách, ale až nyní jsem se setkala se psem, který mi doslova "vyrazil dech". Dalším milým překvapením bylo setkání s fenkou Vi´Skaly´s Breeze of Alaska, pro kterou mám slabost již dlouho. Zaslouženě se stala i v 8mi letech Nejlepší fenou plemene, titul BOB vyhrál krásný Peikko. Samozřejmě nesmím zapomenout na Disníkovu dceru Minnie (Islandogs La Cerentola), která si "odbyla" premiéru ve třídě mladých a získala svůj první CK. Gratuluji!
Vzhledem k tropickým teplotám strávili Disník s Lizzie většinu času s Kubou ve stínu a já tak mohla prohodit pár vět s přáteli, chovateli i s podobnými nadšenci, jako jsem já a udělat pár fotek vystavovaných psů.
Navštívili jsme také chovatelskou stanici Vi´Skaly´s, což bych označila jako můj "splněný sen". Chovatelka Pernilla nás provedla po stanici, seznámila nás se všemi psy a nakonec jsme strávili příjemný večer u kávy povídáním o všem možném (hlavně o psech, samozřejmě). Musím přiznat, že jak psi, tak prostředí, ve kterém tato početná smečka žije naprosto předčila mé očekávání. Byla jsem nadšená! 
První srpnový víkend jsme se vydali na výstavu v Norje Boke, kde se konala speciální výstava PHP. Bylo přihlášeno neuvěřitelných 71 jedinců, skutečný počet přítomných pyrenejů byl však ještě o mnoho vyšší. Zde je tato výstava chápána jako "pyrenejský svátek" - připravují se karavany, stany a nikdo nemuví o ničem jiném. Mnozí vystavovatelý byli na místě i o týden dříve! Tato výstava byla rozhodně největším zážitkem! Tolik nádherných psů! Posuroval pan rozhodčí Howard Tonks z Irska, který má s chovem PHP dlouholeté zkušenosti a nutno říct, že byl precizní. Zuby musely být zdravé (bez přebytku zubního kamene), rovné, paspárky nejen dvojité, ale i dostatečně pevné. Hodnocení hlavy a výrazu věnoval i několik minut. Se stejnou pečlivostí posuzoval i pohyb, pes byl v kruhu vždy sám, aby nebyl rušen (ostatní psi ze třídy čekali mimo kruh). Velmi častá byla známka VD a došlo i na několik diskvalifikací. Posuzování v kruhu skončilo v 18:30! Přihlášeno bylo i několik Disneyho "dětiček". Phantom a Zaran se předvedli ve třídě mladých. V této třídě byla zadána jen jediná "výborná", kterou získal Phantom a stal se tak Nejlepším mladým psem, což je na takové výstavě obrovský úspěch! Fenka Minnie získala v početně obsazené třídě výbornou 3. Přední příčky téměř vždy obsazovali jedinci z CHS Vi´Skaly´s (a naprosto zaslouženě!), jejichž odchovy dominovaly i počtem přihlášených (36)! Vítězem plemene (BOB) se stal pes Strondafjorden Borre z Norska,víteznou fenou Vi´Skaly´s Mamma Quilla-Miu.
Setkali jsme se zde také s tatínkem naší Lizzie (Vi´Skaly´s African Tunda), krásným psem s neuvěřitelně milou povahou! Fantastické! Večeře a následného večírku jsme sezúčastnili jen krátce, byli jsme všichni unavení a čekala nás dlouhá cesta domů.
V polovině srpna jsme se odjeli na Gotland, i tentokrát mohli být během plavby naši psi na palubě. Bydleli jsme v domku, který nám poskytla chovatelka a naše dobrá kamarádka Arita Werkelin s manželem. Fenka Minnie se bohužel rozhárala, tak naši psi nemohli trávit tolik času společně. První dny jsme věnovali procházkám po okolí - obklopovaly nás lesy, louky, ostrovy i moře.
Součástí našeho "výletu" byla i výstava ve Visby, kde byl Disney přihlášen do třídy šampionů, Lizzie do třídy mladých. V sobotu byl Disník ohodnocený jako výborný 2 - rozhodčí titul nezadal, upřednostňoval jemnější typy a shledal Disneyho jako příliš vysokého psa s hrubou hlavou (což se nám stalo vůbec poprvé, ale pravou je, že oproti vítěznému psu byl Disney poněkud "větší"). V neděli Disney získal CAC a stal se tak ŠVÉDSKÝM ŠAMPIONEM (tímto titulem se může pyšnit jako první a zatím jediný pyrenejský horský pes z ČR). Lizzie byla oba dny ohodnocena známkou velmi dobrá, nicméně s výbornými posudky. Jedinou výtkou dánského rozhodčího byla její výška. Samozřejmě vím, že Lizzie nepatří mezi nejvyšší feny, ale s 68-70cm bych moji holčičku rozhodně neoznačila jako "nestandartní". Z druhého dne máme velmi dobrou za nesení ocasu. Belgická rozhodčí trvala, že v pohybu musí ocas tvořit "kolo" až na hřbet, bez rozdílu zda je pes ve třídě mladých nebo ve třídě šampionů. Mám také velkou radost z úspěchu "štěňátek" Disneyho a Kiny. Phantom, Minnie i Astrid získali CK. Astrid se navíc v sobotu stala i BIM (Nejlepší fenou plemene) a v 10ti měsících má tak svůj první CAC. 
Velká fotogalerie již brzy!
TOPlist
aktualizováno: 19.05.2018 08:59:26